Keď ľudia zistia, ako rýchlo sa dajú vytvárať aplikácie v Power Apps, tak sa zvyčajne rozdelia do dvoch táborov. Technicky menej zdatní užívatelia sú nadšení, že si za pár minút vedia doslova naklikať aplikáciu, ktorá hneď funguje na počítačoch, tabletoch aj smartfónoch. A nepotrebujú k tomu vôbec programátorov. Na druhej strane sú technicky zdatní užívatelia a programátori, ktorí keď vidia „klikátko“, tak ho automaticky zavrhnú, lebo klikátka sa z nejakého dôvodu berú ako podradná záležitosť. Ako to však je naozaj? Pomôžu vám Power Apps a nahradia programátorov?
Výhody Power Apps
Power Apps sú skvelá technológia, ktorou to Microsoft konečne po dlhých rokoch pokusov trafil do čierneho. Umožňujú vám vytvoriť si aplikácie, ktoré fungujú na všetkých bežných zariadeniach – na počítačoch, tabletoch, smartfónoch či hoci aj smart chladničkách. A najlepšie na tom je, že vôbec nemusíte vedieť programovať. Nemusíte kupovať ani inštalovať žiadne vývojové nástroje. A celé to viete naklikať v bežnom webovom prehliadači. Zvyčajne za pár minút.
Aby toho nebolo málo, tak veci ako skenovanie čiarových kódov, fotenie a získavanie GPS pozície sú integrované ako štandardné ovládacie prvky. Všetky údaje môžete čítať aj upravovať, a zapisovať ich až do cca. 700 rôznych typov úložísk – klasických aj cloudových databáz, webových služieb, excelovských súborov (aj priamo na SharePointe či OneDrive), do Google Tabuliek (Google Spreadsheets), či takmer do ľubovoľného iného úložiska, ktoré vás napadne. Na všetky tieto dátové zdroje je však potrebné už mať predplatné. Ak vám ale stačia základné dátové zdroje, ako napr. Excel či databázy v cloude, tak to máte už zdarma v rámci svojho predplatného Office 365, resp. Microsoft 365.
Ak si chcete pozrieť Power Apps priamo v akcii, tak si pozrite webinár, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Programátori nie sú nadšení
Programátori však nie sú nadšení, keď vidia takéto veci. Jednak z toho dôvodu, že Microsoft to skúšal za posledných 20 rokov už niekoľkokrát, a vždy bol z toho buď nepodarok, ktorý toho buď veľa nedokázal, alebo bolo potrebné aj tak stále niečo doprogramovať. A niekedy ten produkt po 2 rokoch zrušili. Typický prípad je Access či Visual Studio LightSwitch. Myšlienka bola dobrá, ale realizácia už bola horšia. Preto programátori každý takýto pokus berú s poriadnou dávkou skepsy. Veď stačí predsa otvoriť Visual Studio, a za pár dní si to tam nakódiť sám. S všetkými technologickými možnosťami a hračkami, ktoré dnešné IT poskytuje.
Tento prístup má však hneď viacero problémov.
Problémy s klasickým vývojom aplikácií
Prvým je to, že programátori boli prudko nedostatkoví už pred 15 rokmi. A firmy si kvôli tomu nemohli dovoliť dať naprogramovať všetky aplikácie, ktoré by potrebovali. Aj keď to boli len jednoduché veci na evidenciu záznamov. Preto nakoniec skončili so zapisovaním do Excelu či SharePointu. Nebola to ani zďaleka aplikácia, ale účel to splnilo – dáta boli zaznamenané v tabuľkách, a ak sa zadarilo, tak občas niekto nad tým spravil aj makro, aby to automatizoval.
Druhým problémom s programovaním aplikácií je samotné programovanie. Potrebujete ovládať minimálne jeden programovací jazyk. Ďalej potrebujete vedieť, ako pracovať s databázami – čiže minimálne jazyk SQL + nástroje na správu a nasadzovanie zmien na databázu. Potrebujete vedieť písať aplikácie, a najmä ich písať tak, aby aj po aktualizácii fungovali správne. A v neposlednom rade potrebujete každej aplikácii nastaviť správne celý vývojovo-produkčný cyklus, dnes nazývaný moderne DevOps. Aby riadenie zmien, ich nasadzovanie a spravovanie bolo profesionálne. A aby to fungovalo aj vo veľkom merítku.
Ďalšie problémy sa len kopia
Tretí problém je, kam a ako klasickú aplikáciu nasadiť. Je potrebné „železo“, čiže servery, takmer vždy sú potrebné licencie (serverový operačný systém, databázový systém, a pod.), a stále sa o to musí niekto starať, aby boli nainštalované všetky aktualizácie, aby vymenil pokazenú RAMku v serveri či rozkopnutý kábel, a pod.. Toto čiastočne odpadá pri virtualizácii serverov, a ešte viac pri cloudových serveroch. Neodpadá to však úplne. A po nasadení aplikácie z času na čas musí niečo zmeniť admin na serveri, niečo musí zmeniť programátor v aplikácii, pretože nefunguje s aktualizáciou XYZ, a dokola toto robia so všetkými aplikáciami.
Každý z nich potom takúto prácu „miluje“. A každý z nich by sa toho milerád zbavil, ale akosi sa to berie ako súčasť údelu programátora. A ono sa toho ide zbaviť, ako každej inej neefektívnej, dokola opakovanej činnosti. Tak ako sme sa zbavili konských povozov a nahradili ich autami. Aj keď sa nájde ešte stále zopár exotov, ktorí na povozy nedajú dopustiť.
Štvrtým problémom sú mobily a mobilita. Užívatelia dnes už očakávajú, že môžu so svojou aplikáciou či dátami pracovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek. A okrem rôznych technológií s tým ide ruka v ruke aj bezpečnosť. Štandardný prístup je taký, že sa buď naprogramuje klasická aplikácia pre PC, jedna alebo dve mobilné aplikácie pre Android či iOS, prípadne občas to niekto rieši aj webovou aplikáciou. V prípade mobilných aplikácií však máte minimálne ďalšiu jednu či dve technológie vo firme, a dnešní programátori nie sú zrovna multiplatformovo nadaní. Väčšina z nich je úzko zameraná na svoje C++, Javu či PL/SQL, a naučiť sa nový programovací jazyk, pri mobilných platformách s úplne inou filozofiou vývoja ako na PC, je pre nich nadľudská úloha. Takže sa musí potom buď niečo naoko zlepiť dokopy, kým sa snáď zoženie nejaký ďalší programátor. Už sme vraveli, že programátori boli prudko nedostatkoví už pred 15 rokmi?
Ako končí vývoj bežných aplikácií
Výsledkom tohto je, že ak sa aj ide do programovania aplikácií, tak sa logicky musí čakať týždne až mesiace, kým je hotová aspoň prvá verzia aplikácie. A v dnešnej dobe si už len zriedkakedy môžete dovoliť toľko čakať.
Pre všetko toto končí väčšina nápadov na aplikácie buď v koši, alebo v Exceli. Pretože Excel má už každý a spraviť to tam je zadarmo, a účel to splní. Klasická aplikácia stojí tisíce až desaťtisíce za prvotný vývoj, a potom ďalšie tisíce až desaťtisíce ročne za rozvoj a údržbu. Ak máte iba 1-2 programátorov. Pri väčších firmách či viacerých aplikáciách je to rádovo oveľa viac. A ak sú to len jednoduché aplikácie, tak zbytočne financujete pomyselný konský povoz. Pretože veci dnes idú robiť lepšie a rýchlejšie. A auto poslúži firme viac. Spraví toto oveľa viac, lacnejšie a rýchlejšie. A nepotrebuje toľko starostlivosti a údržby, ako konský povoz.
Nastupuje Power Apps
Platforma Power Apps rieši takmer všetky problémy uvedené vyššie. Rýchlo a zadarmo, alebo takmer zadarmo. Na vytvorenie aplikácie vôbec nepotrebujete programátora. Stačí vám na to ľubovoľný webový prehliadač. Vytvorené aplikácie fungujú na všetkých zariadeniach vrátane PC, tabletov a smartfónov. Na Androide a iOS-e. Na nasadenie a správu aplikácie nepotrebujete nič kupovať, inštalovať ani spravovať, ak použijete cloud. Takisto nepotrebujete skoro nič vedieť. Prvotné vytvorenie aplikácie je intuitívne, a drobné úpravy v nej tiež. Nepotrebujete ani žiadne technické znalosti, a zvládne to každý, kto vie aspoň základne ovládať Excel.
Vytvorenie aplikácie je až extrémne jednoduché a rýchle, a vyzerá napríklad takto:
A aplikáciu napr. s takýmito obrazovkami, ktorá číta a zapisuje veci do databázy v cloude, vytvoríte za pár sekúnd (!) :
Superschopnosti Power Apps
Power Apps v stručnosti umožňuje a poskytuje nasledovné:
- rýchlu tvorbu jednoduchých aplikácií za pár minút,
- aplikácie fungujú na všetkých zariadeniach, odkiaľkoľvek na svete,
- nie je potrebný programátor,
- aplikácie sa vytvárajú cez webový prehliadač,
- nie je potrebné mať žiadne znalosti z IT,
- netreba kupovať servery ani drahé licencie, ani ich udržiavať,
- funguje s akýmikoľvek dátami.
Platforma Power Apps však nemá toľko možností ako Visual Studio či Android Studio. Preto nečakajte, že v nej spravíte v dohľadnej dobe podnikové informačné systémy. To zostane ešte nadlho výsadou programátorov. Takýto systémov je však vo firme len zopár. To však ani nie je cieľová skupina pre Power Apps.
Pre koho sú Power Apps
Cieľovou skupinou sú bežní užívatelia, teamleadri či manažéri, ktorí si sami potrebujú rýchlo vytvoriť aplikácie na evidenciu bežných činností, ako napr. zaznamenávanie dovoleniek, rezerváciu miestností, riešenie reklamácií, inventarizáciu majetku alebo evidenciu pohľadávok. Či iné drobnosti, ktoré sa musia tak či tak niekam zaznamenávať, a zvyčajne končia buď v mailoch, alebo v lepšom prípade kdesi v Exceli.
Power Apps vám umožní sa toho konečne zbaviť, a vniesť poriadok do chaosu. S bonusmi ako možnosť pracovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Na to sú Power Apps dokonale určené. A ak ich nepoužívate, tak prichádzate o veľa. Času aj peňazí. A firemných výsledkov.
Nie je to len o aplikáciách
A celé to nekončí len pri aplikáciách. Power Apps je plne integrované s cloudom. Do aplikácií môžete pridať napr. interaktívne, moderné reporty Power BI. Alebo ich môžete prepojiť s ostatnými aplikáciami a firemnými systémami pomocou ďalšej služby Microsoft Power Automate, a tým automatizovať opakované činnosti ako napr. schvaľovanie či reakcie na konkrétne udalosti. Pretože cloud je o spolupráci a ľahšom dosahovaní výsledkov. Preto sú všetky cloudové služby Microsoftu vzájomne prepojené. Vrátane Office 365. V tomto prípade však išiel Microsoft oveľa ďalej, otvoril sa svetu a nenúti vás využívať iba ich riešenia. Power Apps, Power BI aj Microsoft Flow spolupracujú aj s inými systémami, ako napr. Oracle, SalesForce, služby Googlu a Facebooku, či takmer čokoľvek, čo vás len napadne. Pretože dnes je rýchla doba, a izolácia a pomalá práca sa nenosí.
Vyrobte si aplikáciu za pár minút
Power Apps perfektne do toho zapadá. Pomôže vám bleskurýchlo vytvoriť jednoduché aplikácie, ktoré fungujú na čomkoľvek a odkiaľkoľvek. Bez starostí a bez znalostí. Pretože vašou úlohou nie je programovať aplikácie, ale spraviť si svoju prácu. Riadiť svoj tím či oddelenie. Vedieť hneď, čo sa deje, kde čo je a kto čo spravil. A mať dokonalý prehľad o situácií. Preto používajte Power Apps a zabudnite na excely. Vneste poriadok do chaosu. Máte málo času, tak prečo sa zbytočne trápiť? Vyrobte si aplikáciu v Power Apps za pár minút – v najjednoduchšom prípade až za pár sekúnd (!) – a začnite ju hneď aj používať. Všade kam sa pohnete. Tak si uľahčíte kopec svojich úloh. A najmä ušetríte kvantá času, keď to teraz hľadáte po exceloch a preposielate si ich v mailoch. Power Apps vám v tom pomôže.
Základné návody, ako vytvoriť aplikácie Power Apps, nájdete na YouTube. Prípadne si prečítajte nejakú vhodnú knihu o Power Apps. A ak ste si ich už vyskúšali, a chcete sa naučiť pokročilejšie aplikácie či pracovať v nich s dátami z viacerých zdrojov, tak prídite na náš kurz Power Apps. Tam zistíte, ako ste sa doteraz zbytočne trápili, a ako idú veci vo firme riešiť rýchlejšie a efektívnejšie. Pretože ak máte v rukách profesionálny nástroj ako Power Apps, tak to bude pre vás hneď iný level. A na obyčajné aplikácie ihneď zabudnete.
Ak teda chcete vidieť Power Apps priamo v akcii, tak si určite pozrite webinár, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Autor, tréner a expert na PowerPivot, Power BI a jazyk DAX. Založil som tento web, aby som pomohol dostať PowerPivot a Power BI do širšieho povedomia, a aby som ľuďom ukázal, že aj komplexné analytické problémy idú riešiť jednoducho. Po nociach vzývam Majstra Yodu a tajne plánujem ovládnutie vesmíru.